www.bilimce.com

Biyoloji

Suyu Yıkadım


suyu-yikadim-1
Gerekli malzemeler

1 leğen
Leğenden daha az derin bir bardak
2 temiz taş ya da ağırlık
Streç Film
Biraz toprak
2 litre Su

 


Yapılışı:

Leğene suyu koyun, toprakla karıştırın ve çamurlu bir su elde edin.

Tüm gün güneş görebilecek bir yere leğeni koyun.

Leğenin tam ortasına bardağınızı yerleştirin ve dengede durabilmesi için içine ağırlıklarınızdan birini koyun.

Leğeni streç filmle kapatın.

Streç filmin üzerine, bardağın ortasına gelebilecek şekilde diğer ağırlığınızı yerleştirin. Ağırlığın bardağa değmemesi, sadece streç filmi bardağa doğru çukurlaştırması gerekiyor.

Bir gün boyunca kurduğunuz düzenekte neler olduğunu gözlemleyin. Bardakta su var mı?

 

Neler Oluyor

Güneşin ısısı, suyu ısıtarak buharlaştırıyor. Buhar, daha soğuk bir yüzey olan streç filme değdiğinde yoğuşarak suya dönüşüyor. Su damlaları bardakta birikiyor. Suya karıştırdığımız toprak, dolayısıyla çamur buharlaşamayıp dipte kalıyor. Artık çamurlu sudan elde ettiğiniz, içilebilir temiz suyunuz hazır.


Doğada su elde etme

Su insan vücudu için çok önemlidir. İnsan gölgede dinlenirken bile su kaybeder. Hareket halindeyseniz veya çok sıcak bir ortamdaysanız vücudunuzun su kaybetme oranı artacaktır. Dolayısıyla zor bir durumda temiz bir su bulmanız çok önemlidir. Bu tür koşullarda yağmur suyu biriktirebilir, çiğden yararlanabilir, su kuyusu kazabilir, kaktüsten su elde edebilir, bitki köklerinden yararlanabilirsiniz veya en kolayı akarsu kaynağı bulabilirsiniz. Unutmayın ki durgun suların kirli olma olasılığı akarsulardan çok daha yüksektir.

Su kaynaklarına ulaşmak içinse hayvan izlerinin en yoğun olduğu yönde ilerlerseniz bir su kaynağına ulaşmanız muhtemeldir. Yeşil ağaçların bulunduğu yerler ve karıncaların yoğun olarak görülebildiği yerlerde su bulma ihtimaliniz yüksektir. Suyu bulunduğunuz coğrafyadaki çukur yerleri araştırarak da bulabilirsiniz.

Doğada bulduğunuz sular her zaman temiz olmayabilir. Ancak berrak ve tadı düzgün olan doğal kaynak sularının temizliğinden emin olabilirsiniz. Suyun temiz olduğunu anlamak için önce rengine daha sonra tadına bakılmalıdır. Eğer su berrak değilse bir kapta dinlendirerek ya da dokuması sık ve temiz bir tişörtünüzle süzebilirsiniz. Pis su belirtileri ise; sazlık, kamış, sinek… Unutmayalım ki durgun suların mikrop ya da bakteri barındırma olasılığı çok yüksektir.

Eğer hareket halindeyseniz bir su bulduktan ne kadar sonra su bulacağınız şüphelidir. Dolayısıyla bulduğunuz kaynaktan içtiğiniz sudan sizi uzun bir süre idare edecek kadar suyu da yanınıza almalısınız. Su taşımanın çeşitli yolları vardır. En ideali ise matara veya suluklarla steril bir taşıma sağlamaktır. Eğer elinizde bu malzemeler yoksa ağaç dallarının içini oyarak kap elde edebilirsiniz. Veya yanınızda olan yağmurluk veya naylonlardan su torbası yapabilirsiniz.


Yağmur Suyu Biriktirme

Yağmur suyu saf olduğundan daha kullanışlıdır çünkü kaynatma, arıtma vs. işlemler uygulamanıza gerek yoktur. Yağmur suyu biriktirmek için su geçirmez bir örtü veya naylon parça kullanmalısınız. Örtünün dört tarafındaki kazıklar örtüyü gergin tutar. Örtünün ortasına kabınızla aynı doğrultuda olacak şekilde bir taş koyunuz. Taşın seviyesi kabınızın üzerinde bulunmalıdır ki su ortada toplanmak yerine kabınıza aksın.

suyu-yikadim1


Çiğ Biriktirme

Çiğ toplamak için uzum çimenlerin üzerini bir kumaş parçasıyla silin. Kumaş iyice ıslanınca bir kaba sıkın. Bu işleme size yetecek miktarda su elde edene kadar devam edin. Çiğ güneş doğunca kaybolacağından elinizi çabuk tutmalısınız.

suyu-yikadim2 suyu-yikadim3


Su Kuyusu Kazma

Gevşek zeminlerde su toprak altındaki oyuklarda toplanır. Normal koşullarda otuz santimlik bir çukur kazmanız yeterli olacaktır, ancak ortam koşullarına bağlı olarak suya ulaştığınız seviye farklılık gösterebilir. Suya ulaşma ihtimalinizi arttırmak için çevreye göre çukurda kalan bölgelerde suyu aramanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Su ilk başlarda bulanık olacaktır, ancak çıkan bulanık suyu su berraklaşana kadar dışarı atın. Su topraktan süzülerek gittikçe daha berrak ve içilebilir hale gelecektir. Çukurda biriken su berraklaşmadan asla içmeyin.

suyu-yikadim4

Not: Su kuyunuzu kazmadan önce çevrenizdeki çamuru inceleyin, eğer çamur kötü kokuyorsa ya da üzerinde yeşil bir tabaka bulunuyorsa su kirli demektir. Aynı şekilde ölü hayvanların olduğu yerlerden de su içmemelisiniz. Ve son olarak çıkardığınız suyu arıtmadan tüketmeyiniz.


Kaktüsten Su Elde Etme

Kurak bölgelerdeyseniz toprağı belki metrelerce kazsanız da suya ulaşamayabilirsiniz. Ancak bu bölgeler de su deposu diye de adlandırabileceğimiz kaktüslerden bolca bulmak mümkündür. Bir tane fıçı kaktüsü bulun ve tepesini keskin bir bıçakla kesin. Bu işlemi yaparken dikenlere dikkat etmelisiniz. Daha sonra kaktüsün etli kısmını bir sopa yardımıyla püre haline getirin. Böylece etli kısımdaki nemi açığa çıkarabilirsiniz. Daha sonra bir kamış yardımıyla posanın sıvısını için.

suyu-yikadim7 suyu-yikadim5 suyu-yikadim6

Not: Unutmayalım ki kaktüsler çok zor yetişen bitkilerdir, dolayısıyla bu yöntemi çok sık kullanırsanız bazı türlerin yok olmasına sebep olabilirsiniz. O yüzden bu yöntemi lütfen çok zor durumlarda kalmadıkça kullanmayın.


Sarmaşıktan Su Elde Etme

Büyük bir bıçakla yada palayla sarmaşığı mümkün olduğu kadar yukarıdan kesin sıvının ters yöne akmaması için önce dibinden kesmeyiniz. Daha sonra sarmaşığın dibini keserek sıvının bir kaba akması için bekleyiniz. Tek bir sarmaşıktan yeterince su elde edemeyebilirsiniz.

suyu-yikadim8 suyu-yikadim9

Not: Sütümsü bitki öz suları zehirli olabilir. Dolayısıyla bu yöntemi çok zor durumda kalmadığınız sürece yada suyun zehirli olmadığından emin olmadığınız sürece kullanmanız tavsiye edilmez.


Ağaç Kökünden Su Elde Etme

Küçük bir muz ağacını yada fidanını yerden yaklaşık sekiz santim yukarıdan kesin. Kütüğün ortasını oyun ve köklerden gelen suyun orada toplanması için bir süre bekleyin.

suyu-yikadim10

Dikkat: Bu yöntemi de çok zor durumda kalmadığınız sürece kullanmayınız. Unutmayalım ki hayatta kalmaya çalışırken doğaya da zarar vermemeliyiz.


Buz ve Kardan Su Elde Etme

Not: Karı veya buzu eritmeden tüketmek size daha kolay gözükebilir. Ama bu tüketim şekli sizin için çok değerli olan vücut ısınızı düşüreceğinden tavsiye edilmez. Aynı zamanda boğazınızı yada midenizi üşütmenize de sebep olabilir.

suyu-yikadim11 suyu-yikadim12

Buzu altında ateş yakacağınız bir kayanın üstünde eritebilirsiniz. Yeni donmuş deniz buzu eritirseniz bu su tuzlu olacaktır. Ancak arktik bölgelerdeki deniz buzu mavimsi olur ve daha az tuz içerir.

Kar eritirken ise zemine mümkün olduğu kadar yakın bir yerden alınmış yoğun kar kullanmaya gayret edin. Karı bir bohçanın içine koyun ve ateşe mümkün olduğu kadar yakın bir yere asın altına da bir kap koyun. Kabı ateşin üzerine koymamalısınız.

Kaynak: Doğada Su Elde Etme