www.bilimce.com

Doğa Fizik

Rüzgar Enerjisi


Gerekli  Malzemeler:     

Çöp şiş – 2 adet
Makara İp
Makas
Maket Bıçağı
Mukavva – 8×15 cm.
Pipet
Strafor – 15×40 cm.
Strafor – 6×6 cm.


Yapılışı:

6×6 cm. strafor parçasından çapı 5 cm. olacak bir daire çizip maket bıçağı ile çıkarın.
Bu dairenin dört tarafına 1 cm. derinlik olacak şekilde maket bıçağının genişliği kadar yarık açın.

Bu yarıklara 15 cm. uzunlukta 2 cm. genişlikte olan mukavvaları yerleştirin. Yerleştirme işleminde mukavva plakalar yere paralel olacak şekilde yerleştirilecektir ki bir çeşit rüzgar gülü oluşturabilsinler.

Dairenin tam ortasına çöp şiş saplayın. Arda kalan çöp şiş uzunluğu kadar pipet kesin ve içinde çöp şiş olan pipeti strafor’a yerleştirin. Şu anda değişik bir rüzgar gülü plaka üzerinde rahatça dönebilecek bir duruma geldi. Burada dikkat edilecek nokta silindirimizin (oluşturduğumuz daireden) yerden yüksekliğinin makaranın boyundan büyük olması gerekmektedir. Aksi takdirde ip mukavva plakalara takılabilmektedir.

Plakanın diğer ucuna çöp şişin arta kalan kısmını saplayın ve üzerine makarayı yerleştirin. İpin ucunu pipete bağlayın. İpin ucunu silindirin üstte kalan bölümünde yer alan pipete bağlarız, ip silindirin altta kalan kısmına sarılacaktır.

Açık havada rüzgar döndükçe ip pipete sarılacaktır.


Neler Oluyor

Rüzgâr enerjisi, rüzgârı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket (kinetik) enerjisidir. Bu enerjinin bir bölümü yararlı olan mekanik veya elektrik enerjisine dönüştürülebilir.

Rüzgârın gücünden yararlanılmaya başlanması çok eski dönemlere dayanır. Rüzgâr gücünden ilk yararlanma şekli olarak yelkenli gemiler ve yel değirmenleri gösterilebilir. Daha sonra tahıl öğütme, su pompalama, ağaç kesme işleri için de rüzgâr gücünden yararlanılmıştır. Günümüzde daha çok elektrik üretmek amacıyla kullanılmaktadır.

Fosil, yakıt yöntemlerde atmosfere zararlı gazlar salınmakta, bu gazlar havayı ve suyu kirletmektedir. Rüzgârdan enerji elde edilmesi sırasında ise bu zararlı gazların hiçbiri atmosfere salınmaz, dolayısıyla rüzgâr enerjisi temiz bir enerjidir, yarattığı tek kirlilik gürültüdür. Pervanelerin dönerken çıkardığı sesler günümüzde büyük ölçüde azaltılmıştır.

http://www.tureb.com.tr/


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir