www.bilimce.com

Biyoloji

Mavi Karanfil


Gerekli malzemeler

1 beyaz karanfil
Mavi mürekkep ya da guaj boya
1 bardak su

Yapılışı

Bir bardak suya mavi boyayı döküp karıştırın. Karanfili içine koyun.
Ertesi gün mavi bir karanfiliniz olacak.


Neler oluyor?

Her canlının beslenmeye ihtiyacı olduğu gibi bitkilerin de beslenmeye ihtiyacı vardır. Fakat bitkiler, diğer canlılardan farklı olarak kendi besinlerini kendileri üretir. Ancak besinlerini üretebilmeleri için toprağa ihtiyaç duyarlar. Çünkü ihtiyaç duydukları su ve mineral toprakta bulunur.

Bitki, ihtiyaç duyduğu azot, fosfor, kalsiyum ve potasyum gibi temel mineralleri ve suyu kökleriyle topraktan alır. Sizin karanfiliniz de, suyu alırken suyun rengini de aldığından, rengi değişti.

Tek başına toprak ve su, bir bitkinin yetişmesi için yeterli değildir. Ek olarak güneş ışığı, oksijen ve karbondioksit gazlarını da alması gerekir. Klorofil sayesinde temin edilen bu elementler bitkinin glikoz üretmesini sağlar. Bu işleme de fotosentez adı verilir.

Fotosentez olayı bitkileri diğer canlılardan ayıran en önemli özelliktir. Bitki hücrelerini hayvan ve insan hücrelerinden ayıran en önemli özellik ise, güneş enerjisini direkt olarak kullanabilen yapıda olmasıdır.

Karanfiliniz mavi olduğunda, gövdesini boyuna ikiye ayırarak iletim yolları olan damarlarının rengini gözlemleyebilirsiniz. Bunu yaparken büyüklerinizden yardım almayı unutmayın.