www.bilimce.com

Biyoloji

Jeotropist Fasulyeler


Gerekli malzemelerjeotropizm-1

1 cam kavanoz
Kavanozu 2/3 oranında doldurabilecek toprak
4 adet kuru fasulye
4 adet nohut
Pamuk

 

 

 

 


Yapılışı:

Kuru fasulye ve nohutları bir gün suda bırakın. Ertesi gün, kavanozun içine bir miktar pamuk yerleştirin. Üzerine fasulyelerle nohutları serpiştirip, tekrar pamukla kaplayın. Bu işlemi yaparken alta daha fazla pamuk, üste daha ince bir tabaka pamuk koyun. Kavanozu suyla doldurup, pamuğun suyu emmesi için 2 dakika bekleyin ve fasulyelerle nohutları dökmeden, fazla suyu boşaltın. Kavanozu doğrudan güneş ışığı almayan, aydınlık bir yere koyun ve bir haftadan az olmamak kaydıyla gözlemlerinize başlayın. Her gün kavanozdaki suyu kontrol ederek, pamukları kuru bırakmayacak, nemli tutacak şekilde su eklemesi yapın.

Birkaç gün içinde fasulye ve nohutlarınızın filizlendiğinde, hatta bir hafta sonunda yaprakların da oluşmaya başladığını göreceksiniz.

Kavanozu değişik günlerde değişik konumlarda bırakın; örneğin bir iki gün yana yatırın ya da baş aşağıya koyun… Ne yaparsanız yapın, filizlerin yukarıya doğru, köklerin de aşağıya doğru ilerlediğini gözlemleyeceksiniz.

Neler Oluyor

Bitkilerin içindeki büyüme hormonu, yer çekimine duyarlıdır. Bu duyarlılık, yunanca “dünyaya dönüş” anlamına gelen jeotropizmdir. Jeotropizm, bitkilerin yer çekimine doğru yönelmesine denir. Köklerin yönelimi “+ jeotropizm”,  gövdenin yönelimi  “- jeotropizm” olarak adlandırılır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir