www.bilimce.com

Biyoloji Kimya

Güvenilir Limon


Gerekli Malzemeler:  Bir elma, bir limon

Yapılışı

Elma bıçakla ikiye kesilir. Parçalardan birine limon suyu sürülür. Elma parçaları iki ayrı tabağa konularak 1 saat kadar beklenir.


Neler Oluyor?

Limon sürülmüş elmanın daha taze kaldığını, diğerinin karardığını gözlemleyeceksiniz.

Doğrudan havayla karşı karşıya kalan meyve ve sebzelerin yüzeyindeki enzimler; havanın etkisiyle taze dokuyu tahrip eder. Limon suyu bu bozulmayı yavaşlatır. Limonlu meyve ve sebzeler tazeliklerini daha uzun süre korur. Bunun nedeni, limonda bulunan sitrik asittir. Sitrik asit metal temizleme işlerinde, gıdaların ve çeşitli organik maddelerin dayanıklılığını arttırmak için ve bazı alkolsüz içeceklere tat vermek için kullanılır. Şekerleme ve ilaç yapımında da yararlanılır. Özellikle turunçgillerde büyük miktarlarda bulunur. Gıda koruyucular arasındaki kod adı E 330’dur.

Gıda Koruma

Gıdaların işleme öncesi, işleme aşamaları ve tüketime hazır duruma getirilmesiyle, tüketileceği ana kadar geçen dönemlerde niteliklerinde olumsuz yönde değişiklikler olmaması gerekir. Gıdalarda bozulmalara neden olan en önemli faktör mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmaların yok edilmesi veya etkilerinin azaltılması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Gıda korumasında bir yandan bozulma sebepleri ortadan kaldırılırken diğer yandan da gıdanın beslenme değerinin, renk, doku, tat ve aroma gibi duyusal özelliklerinin en az seviyede etkilenmesi esastır.

Son yıllarda gıda üretimi sanayileşerek, üretim kapasitesi artma göstermiştir. Bununla birlikte, üretimdeki merkezileşmeyle birlikte, tüketici dağıtam ağı en uç noktalara kadar yaygınlaşarak evrensel boyutlar kazanmıştır. Gıda üretimindeki bu çok boyutlu gelişme gıda ürünlerinin yeni ve teknolojik yöntemlerle korunması gereksinimini ortaya çıkarmıştır.

Kaynakça:

http://forum.gidagundemi.com/gidalarin-korunma-yontemleri-t9766.html

http://www.erzurum-tarim.gov.tr/tarim/yet_det.aspx?yet=33