www.bilimce.com

Fizik Kimya

Güneş Fırını


Deney Malzemeleri:

Alüminyum folyo
Elma
Gazete Kağıdı
Havuç
Siyah karton ya da siyah kumaş
Plastik yoğurt kabı (bir küçük, bir büyük 2 adet)
Bant
Streç Film

Yapılışı:                

  1. Büyük plastik kabınızı siyah karton ya da siyah kumaş ile kaplayın.
  2. Yiyeceği dilimleyerek küçük kabın içine yerleştirin. Ağzını streç film ile kapatın.
  3. Kartonun bir yüzünü alüminyum folyo ile kaplayın.
  4. Bu alüminyum folyo ile kapladığınız kartonu, içine yiyeceklerinizi koyduğunuz küçük kabın etrafına koni biçiminde sarıp bantlayın. Hepsini birlikte büyük kabın içine koyun. Boşlukları gazete ya da ambalaj kâğıdı ile doldurun (Bunlar güneş fırınını yalıtır.)
  5. Güneş fırınımızı güneşi görecek açıda yerleştirip, yiyecekler pişene kadar orada bırakın. Elma ya da havucun pişmesi için güneşli bir günde 30 – 45 dakika yeterli olacaktır.

Neler Oluyor:

Güneş ocağı veya güneş fırını, enerjisini doğrudan güneşten alan, yiyecek veya sıvı pişirmek veya pastörize etmek için kullanılan araçtır. Solar ocaklar diğer yemek pişirme araçlarına göre genelde ucuzdur ve basit bir teknoloji ile üretilir. Yakıt olarak güneş enerjisini kullandığı için; benzin, gaz, kömür, elektrik veya odun benzeri yakıt kullanılması gerekmemektedir, çoğunlukla açık bir alanda kullanılması gereken güneş ocaklarının kullanılması bazı kar amacı gütmeyen kuruluşlarca da desteklenmektedir.

Güneş ocaklarının bir çok çeşidi vardır. Yaygın olarak kullanılmasa da güneş ocaklarının ev içinde kullanıldığı uygulamalar da mevcuttur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir