www.bilimce.com

Algı Optik

Film Makinası Zeotrope


Gerekli malzemeler:cizgifilm-1

Cetvel, Çizgisiz Dosya Kağıdı

Delici, Fon Karton – Siyah

Keçeli Kalem, Kurşun Kalem

Makas, Mukavva – 1 mm. kalınlığında

Paket İpi, Yapıştırıcı


Yapılışı:

Siyah fon kartondan 44 x 11.5 cm² lik bir parça kesin. Kartonun üzerine eni 0.5 cm, boyu 6.5 cm. olan 12 adet yarık açın. Her bir yarığın arasında 3 cm.’lik boşluklar olsun.

cizgifilm-2


Şimdi mukavvadan, yarıçapı 6.5 cm. olan bir daire kesip çıkarın.

cizgifilm-4


Siyah fon kartonundan elde ettiğiniz şeklin, yarıkların olmadığı uzun kenarına boydan yapıştırıcı sürün ve mukavvadan elde ettiğiniz daireyi, yapıştırıcı sürülen kısmın üzerinde bir tekerlek gibi döndürerek yapıştırın.

cizgifilm-6
cizgifilm-7


Yine siyah fon kartonundan 1 x 44 cm²’lik bir şerit kesin. Üzerine yapıştırıcı sürün ve daha önce hazırladığınız kartonun yarıklı uzun kenarına dıştan çepeçevre yapıştırın.

cizgifilm-main-3

cizgifilm-10

 

 


Üstüne, aralarında 4’er yarık kalacak şekilde, delici yardımıyla 3 delik açın ve bu deliklere yaklaşık 70 cm. uzunluğunda 3 paket ipi bağlayın. Bu iplerin diğer uçlarını tepeden piramit oluşturacak şekilde birleştirin. Zoetrobunuz hazır…

cizgifilm-11


Şimdi sıra seyredeceğiniz çizgi filmleri hazırlamaya geldi. Elinizdeki samanlı kağıtlardan 45.5 x 4.5 cm²’lik şeritler hazırlayın ve bu şeritlerin üzerine 3.5 x 4.5 cm²’lik 13 eşit parça işaretleyin. Hazırladığınız bu şeridin her karesine, birbirinin devamı olan ve birbirinden çok az farklı resimler çizin. Örneğin kollarını yavaş yavaş kaldıran (kollar her karede biraz daha kalkmalı) ve indiren (kollar her karede biraz daha inik çizilmeli) bir adam çizebilir. Artık çizgi filminiz de hazır. Çizgi filminizi zoetrobunuzun içine ve en dibe yerleştirip seyredebilirsiniz.

cizgifilm-3 cizgifilm-13Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir