www.bilimce.com

Bilimce Hakkında

Bilimce, temelleri 1992 yılında atılan, amacı çocuklarımızı bilim ve teknoloji ile yakınlaştırmak olan bir girişimin adı ve dilidir. ‘Konuğumuz toplum, paylaşılacak aşımız Bilim’ yaklaşımı ile, 1992-2008 yılları arasında pek çok yaz ve kış bilim okulları, bilim kampları ve Bilim Atölye etkinlikleri gerçekleştirilmiştir.

BİLİMCE etkinliklerinin ana hedefi, çocuklarımıza  “ben bilim insanı olmak istiyorum” dedirtebilmektir. Bu hedefi gerçekleştirmek için ‘öğrenmeyi öğrenme’ yaklaşımı benimsenmiştir.

Bu yaklaşım kapsamında oluşturulan etkinlikler;

(1) Bilimin günlük yaşam ile ilişkisini kurabilen,

(2) Bilimsel yöntem ve süreçlerin laboratuvar ortamları ile sınırlı olmadığını, evde ve çevrede rahatlıkla bulunabilen malzemelerle de çalışmalar yapılabileceğini gösteren ve

(3) bilimsel düşünebilme adım ve süreçlerini sunan çalışmalar olarak yapılandırılmıştır.

Bilimce ekibi, 2012 yılında bu etkinlikleri İnternet üzerinden sunmak üzere çalışmalarına başlamıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi BAP-05-05-2013-001 kodlu Araştırma Projesi ile desteklenen bu çalışma ile sürdürülebilir bir e-öğrenme ortamı oluşturmak,  çocuklara öğrenme süreçlerini destekleyebilecek bir kaynak sağlamak öngörülmektedir.

Sunulan bu ortam herkese açık bir paylaşım ortamıdır. Bilimce etkinliklerinin tümüne üye olmaya gerek kalmaksızın erişilebilmektedir. Bununla birlikte, siteye yeni bir bilgi, proje ya da etkinlik girişi yapma ve uzmanlara danışma gibi bazı aşamalarda üyelik gerekmektedir. Üyelik işlemleri kısa, kolay ve ücretsizdir.

İletişim için iletisim@bilimce.com adresine e-posta göndermek yeterlidir.